"Fecskefészek"

Nagyszénási „fecskefészek”

„Bízzál az Úrban teljes szívbõl, és ne a magad eszére támaszkodj!

Minden utadon gondolj rá, õ egyengetni fogja ösvényeidet.” (Péld 3,5–6)

Egy gyülekezetnek nemcsak templomra, de gyülekezeti házra is szüksége van. Nagyszénáson az evangélikus gyülekezet 1884-ben tudott kifejezetten iskola céljára építeni egy épületet. Ebbõl lett egy ideig Békés megye elsõ állami óvodája, majd leromolva, elöregedve üresen állt. Várta Isten és az emberek segítségét.

A Martin-Luther-Bund segélyszervezettől kapott támogatással, Erdélyi Zoltán lelkészünk vezetésével a régi épületbõl 2004. május 23-ra ismét gyülekezeti ház lett. A felújított ház a több évtizeden át itt szolgált Fecske Pál lelkész nevét vette fel. Fecske Pál (1910. október 17. – 1982. június 17.) Nagyszénáson szolgálta az Urat 1956. március 22-tõl 1979. január 1-jéig.

Az evangélikus közösség számára a ház valóban „fecskefészek” lett. A Nagyszénási Keresztyén Nõegylet, amely nem csupán evangélikusokat foglal magába, itt tartja havi összejöveteleit. Imával, kézimunkázással, beteglátogatások megszervezésével vidám közösségi életet él.

Azóta már a NEVIFI elnevezésû ifjúsági csoport is létrejött, melynek tagjai jól érzik magukat egymás társaságában, és alkalomadtán vendégeket is tudnak fogadni, elszállásolni a közösségi házban. Ugyanide járnak hittanórára azok a gyermekek, akik nem az iskolákban vagy óvodákban ismerkednek a hit dolgaival.

Az épület falán jól elférnek az emléktáblák, idõrendi sorrendben: az állami óvodát hirdetõ és a Fecske Pál emlékének szánt (utóbbit gyermekei állíttatták).

Örömünk fokozódott, amikor 2007. október 23-ra templomunk elõtt felállították a Fecske család õseinek emelt obeliszket – Tápiószentmártonból áthozva. A lelkész fia ajándékozott meg vele bennünket, a gyülekezetet, a falut. Hirdeti az Úr kegyelmét, egykori hû szolgája emlékét: „Mindig megsegített bennünket az Úr!” (1Sám 7,12)

KULCSÁR LÁSZLÓNÉ felügyelõhelyettes (Nagyszénás)

Megjegyzés:

A Fecskeházban helyet kapnak az istentiszteleti alkalmak is. Ez főleg télen nagyon sokat jelent, hiszen a ház fűthető. A ház felső szintjén két vendégszoba van berendezve, ahol civilizált szállást tudunk biztosítani vendégeink számára.

Ugyancsak a a Házbal helyet adunk civil szervezetek összejöveteleire.

Erdélyi Zoltán lelkész

2020. szeptember »