Martin-Luther-Bund támogatás
A Fecskeház és a Martin-Luther-Bund
Az egykori Óvoda épületének megújulásáról, egy Gyülekezeti Ház megvalósulásáról nem lehetne beszélni, ha az Úristen nem talált volna segítõkész embereket, akik hisznek abban, hogy a nagyszénási evangélikus közösségnek jövõje van. Õk, a Martin-Luther-Bund munkatársai.
A szervezet jelképe
Milyen szervezet a Martin-Luther-Bund?
Segélyszervezt, amely a világ minden táján szorványban élő lutheránusok támogatásán fáradozik.
A 19. század folyamán sokan elvándoroltak Németországból; voltak akik a háború, az éhínség, vagy a vallási üldözés miatt, esetleg egy jobb megélhetés reményében hagyták el az országot. A legtöbbször a cél Amerika volt. De ott azonban hiányoztak a papok, a Biblia. Az elvándoroltak megsegítésére alapult meg 1853-ban Hannoverben az első "Perselyszövetség". Más német városok követték a példát. Az egyesületek célja a világ lutheránus hitű testvéreinek a folytonos támogatása és megerősítése. Ez a munka egyértelműen felekezeti irányú volt, a lutheránus vallást támogatta a szórványban.
1932-ben a német "Perselyszövetségek" Breslauban egyesültek és létrehozták a Marti-Luther-Bund-ban. (Luther-Márton-Szövetség) és létrehozták azt a szövetséget, amelyik ma is létezik az eredeti alakjában. Központja - együtt a két diákotthonnal és a MLB Kiadóval - Erlangenben van, az egyetemi városban.
Az évek során a lutheránus értelmezésű - határokat átlépő - munka meghozta a gyümölcseit. A sok tapasztalat, melyet a szövetség munkájával szerzett, fontos szerepet játszott a Lutheránus Világszövetség megalapításában, 1947-ben Lund városában.
A komunista rendszer országaiban - sokszor a saját testi épségüket veszélyeztetve - tartották a kapcsolatot a lutheránus egyházak vezetőivel. Az akkori titkos rendőrségek fáradozása ellenére, segélyeik eljutottak a rászorulókhoz.
A rendszerváltás után sokat segítettek a kicsi egyházak, gyülekezetek munkájában; hozzásegítették őket szolgálati autók, irodai felszerelések, úrvacsorai készletek beszerzéséhez; gyülekezeti épületek, szolgálati lakások újjáépítéséhez adtak támogatást; nyelvkurzusokat szerveznek évente, ahol lelkészek és munkatársak sajátíthatják el a német nyelvet; a lelkészek továbbképzésében nyújtanak komoly segítséget; külön osztályuk foglalkozik a lelkészi munkában szükséges kiadványok szétküldésével. A szervezetről többet lehet megtudni a honlapjukról.
Nekünk, kelet európai lutheránusoknak nem csak anyagi támaszt jelentettek, hanem támaszt az evangélikus identitásunk megtartásában.